ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
ZINSER Favorit V portable CNC plasma and oxy-fuel cutting machine, 3000 x 1500 mm cutting area, easy to transport at ~200 kg.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Request quote |
| Pa Brand | ZINSER |
| Pa Operation Type | Plasma / Oxy-fuel |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Aluminum |
| Pa Thickness Range Mm | up to 100 mm oxy-fuel | up to 35 mm plasma |
| Pa Work Area Mm | 3000 x 1500 mm |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Entry |
| Pa Power Kw | 0.18 |
| Pa Max Section Mm | 100 |
| Pa Recommended Use Case | Portable CNC shop work | Mobile installations | Light industry |
| Pa Cutting Thickness Oxy Mm | up to 100 |
| Pa Cutting Thickness Plasma Mm | up to 35 |
| Pa Max Cutting Area Mm | 3000 x 1500 |
| Pa Max Cutting Speed Mm Min | 3000 |
| Pa Max Torch Carriers | 1 |
| Pa Drives | Servo with arc voltage height control |
| Pa Input Voltage | 0.5 A, 180 W, 230 V / 120 V, 50/60 Hz |
| Pa Weight Kg | 200 |
| Pa Machine Type | Portable CNC |
| Pa Cutting Methods | Plasma | Oxy-fuel |
| Pa Duty Class | light |
| Pa Brand | ZINSER |
| Machine Type | Portable CNC |
| Cutting Methods | Plasma, Oxy-fuel |
| Max. Cutting Area | 3000 x 1500 mm |
| Max. Torch Carriers | 1 |
| Input Voltage | 230 V / 120 V, 50/60 Hz, 180 W, 0.5 A |
| Duty Class | light |
Portable CNC plasma and oxy-fuel cutting machine
Quick and easy to use everywhere, the Favorit V is a fully portable CNC cutting solution.
Advantages: easily transportable due to its low weight, easy setup, quick manual positioning, excellent stability and precision through precise linear guides, high reproducibility, high performance drive, arc voltage height control with automatic initial touch sensing, collision sensor, heat protection. Versatile - supports plasma and oxy-fuel cutting.
CNC control: easy to learn and operate, graphic color display, integrated standard geometries for short process times, automatic cutting kerf compensation, USB port for fast loading of cutting programs.
Need a quote? Contact Maschinenbau Timisoara at office@mbt.ro.
PORTABLE FLAME CUTTING MACHINE FAVORIT V - CNC is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade