ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Compact dynamic CNC cutting machine with single AC servo drive, up to 4 torch carriers, cutting thickness up to 200 mm.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Request quote |
| Pa Brand | ZINSER |
| Pa Operation Type | Plasma / Oxy-fuel |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Alloy Steel |
| Pa Thickness Range Mm | 5-200 mm |
| Pa Work Area Mm | configurable: track 2100-3100 x working length |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Mid |
| Pa Max Section Mm | 200 |
| Pa Recommended Use Case | General fabrication | Mid-volume production |
| Pa Track Width Mm | 2100 / 2600 / 3100 |
| Pa Cutting Thickness Mm | up to 200 |
| Pa Max Torch Carriers | 4 |
| Pa Drives | AC-servo drives / planetary gears (single Y-drive) |
| Pa Input Voltage | 3 x 400 V / 50 Hz |
| Pa Cantilever Mm | / |
| Pa Machine Type | Gantry CNC |
| Pa Cutting Methods | Oxy-fuel | Plasma |
| Pa Duty Class | medium |
| Pa Brand | ZINSER |
| Machine Type | Gantry CNC |
| Cutting Methods | Oxy-fuel, Plasma |
| Cutting Thickness | up to 200 mm |
| Max. Torch Carriers | 4 |
| Input Voltage | 3 x 400 V / 50 Hz |
| Duty Class | medium |
Reliable quality with long-living components for high demands
The highly dynamic ZINSER cutting systems with perfectly matched drives have been fulfilling customer requirements from various industries worldwide for years. The 2315 is the entry of the 23xx/24xx family with one AC-servo drive on the Y-axis.
Advantages: high-class digitally controlled AC-drives with high-precision planetary gears, modern ZINSER CNC controller with touch screen and operating software, various options including the LK2000 camera system, up to 4 tool carriers, unmatched cutting quality.
Basic equipment: high-precision portal with linear guides for tool carriers, AC-servo Y-drive (3 x 400 V), AC-servo X-drive via rack and pinion with high-precision planetary gears.
Options: up to 4 oxy-fuel torches, plasma bevel unit (2425-I), marking units, CNC-controlled exhaust tables, cartridge filter units, network connection, cantilever for pipe and beam cutting.
Need a quote? Contact Maschinenbau Timisoara at office@mbt.ro.
CNC CUTTING MACHINE ZINSER 2315 is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade