ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Mid-size CNC cutting machine with two AC servo drives, track widths up to 4100 mm, up to 4 torch carriers.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Request quote |
| Pa Brand | ZINSER |
| Pa Operation Type | Plasma / Oxy-fuel |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Alloy Steel |
| Pa Thickness Range Mm | 5-200 mm |
| Pa Work Area Mm | configurable: track 2100-4100 x working length |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Mid |
| Pa Max Section Mm | 200 |
| Pa Recommended Use Case | General fabrication | Serial production |
| Pa Track Width Mm | 2100 / 2600 / 3100 / 3600 / 3850 / 4100 |
| Pa Cutting Thickness Mm | up to 200 |
| Pa Max Torch Carriers | 4 |
| Pa Drives | AC-servo drives / planetary gears (dual Y-drive) |
| Pa Input Voltage | 3 x 400 V / 50 Hz |
| Pa Cantilever Mm | / |
| Pa Machine Type | Gantry CNC |
| Pa Cutting Methods | Oxy-fuel | Plasma |
| Pa Duty Class | medium |
| Pa Brand | ZINSER |
| Machine Type | Gantry CNC |
| Cutting Methods | Oxy-fuel, Plasma |
| Cutting Thickness | up to 200 mm |
| Max. Torch Carriers | 4 |
| Input Voltage | 3 x 400 V / 50 Hz |
| Duty Class | medium |
Reliable quality with long-living components for high demands
The ZINSER 2325 expands the 23xx/24xx family with two AC-servo drives on the Y-axis and broader track widths up to 4100 mm.
Advantages: digitally controlled AC-drives with high-precision planetary gears, modern ZINSER CNC controller with touch screen, options like the LK2000 camera system, up to 4 tool carriers, excellent cutting quality.
Basic equipment: precision-ground portal with linear guides for tool carriers, two AC-servo Y-drives (3 x 400 V) with high-precision planetary gears, AC-servo X-drive via rack and pinion, slave torch carriages coupled via CrNi steel rope.
Options: up to 4 oxy-fuel torches, plasma bevel unit (2425-I), marking units, CNC exhaust tables, cartridge filter units with pneumatic dedusting, external programming / nesting / remnant management software, cantilever for pipe and beam cutting.
Need a quote? Contact Maschinenbau Timisoara at office@mbt.ro.
CNC CUTTING MACHINE ZINSER 2325 is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade