ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Songu Laser CMH3015-C fiber laser cutting machine with 3000 x 1500 mm working area and 12 kW laser power compatibility.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Quote request |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Pa Operation Type | Fiber Laser |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Aluminum |
| Pa Thickness Range Mm | 0-40 mm |
| Pa Work Area Mm | 3000 x 1500 mm |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Entry |
| Pa Power Kw | 12 kW |
| Pa Precision Mm | ±0.03 mm |
| Pa Recommended Use Case | Sheet metal cutting | Serial production | Precision cutting |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Working Area | 3000 x 1500 mm |
| Applicable Power | 12 kW |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Repeat Positioning | ±0.03 mm |
| Axis Velocity Setup | 65m/min |
| Max. Resultant Velocity | 140m/min |
| Axis Acceleration Setup | 0.8G |
| Max. Acceleration | 1.2G |
| Y Axis Travel | 3050 |
| X Axis Travel (Crossbeam) | 1525 |
| Z Axis Travel | 100mm |
| Allowable Material Weight | ≈1400kg (40mm) |
| Machine Weight | approximate4900kg |
| Overall Dimension | 6100*2830*2100mm |
| Power Supply | Three-phase 380V/50Hzor60Hz |
| Laser Source | MAX/HANS |
| Laser Head | BOCI |
| CNC Control System | BOCHU FSCUT2000E≤3000W FSCUT4000E≤6000W FSCUT6000≤12000W |
| Nesting Software | BOCHU(Optional) |
| Power Train | gantry structure dual servo drive |
Songu Laser CMH3015-C fiber laser cutting machine with 3000 x 1500 mm working area and 12 kW laser power compatibility.
Recommended next step: request a technical quotation from Maschinenbau Timișoara so the machine configuration can be matched to your material, thickness, working area and production workflow.
Songu Laser CMH3015-C is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade