ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Songu Laser SMART CUBE 1313-A fiber laser cutting machine with 1300 x 1300 mm working area and 1.5-6 kW laser power compatibility.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Quote request |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Pa Operation Type | Fiber Laser |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Aluminum |
| Pa Thickness Range Mm | 0-20 mm |
| Pa Work Area Mm | 1300 x 1300 mm |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Entry |
| Pa Power Kw | 1.5-6 kW |
| Pa Precision Mm | ±0.02mm |
| Pa Recommended Use Case | Sheet metal cutting | Serial production | Precision cutting |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Working Area | 1300 x 1300 mm |
| Applicable Power | 1.5-6 kW |
| Positioning Accuracy | ±0.02mm |
| Repeat Positioning | ±0.02mm |
| Axis Velocity Setup | 20m/min |
| Max. Resultant Velocity | 110m/min |
| Axis Acceleration Setup | 0.4G |
| Max. Acceleration | 1.2G |
| Y Axis Travel | 1350mm |
| X Axis Travel (Crossbeam) | 1350mm |
| Z Axis Travel | 80mm |
| Allowable Material Weight | ≈250kg (20mm) |
| Machine Weight | approximate1500KG |
| Overall Dimension | 2250x2500x2300 mm |
| Power Supply | Three-phase 380V/50Hzor62Hz |
| Laser Source | MAX/HANS |
| Laser Head | BOCI |
| CNC Control System | BOCHU FSCUT2000C FSCUT2000E ≤3kw FSCUT4000E 6kw |
| Nesting Software | BOCHU(Optional) |
| Power Train | gantry structure dual servo drive |
Songu Laser SMART CUBE 1313-A fiber laser cutting machine with 1300 x 1300 mm working area and 1.5-6 kW laser power compatibility.
Recommended next step: request a technical quotation from Maschinenbau Timișoara so the machine configuration can be matched to your material, thickness, working area and production workflow.
Songu Laser SMART CUBE 1313-A is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade