ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Songu Laser WIND35-A fiber laser cutting machine with 13000/18000/25000 x 3500 mm working area and 12-60 kW laser power compatibility.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Quote request |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Pa Operation Type | Fiber Laser |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Aluminum |
| Pa Thickness Range Mm | 0-80 mm |
| Pa Work Area Mm | 13000/18000/25000 x 3500 mm |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Premium |
| Pa Power Kw | 12-60 kW |
| Pa Precision Mm | ±0.03 mm |
| Pa Recommended Use Case | Sheet metal cutting | Serial production | Precision cutting | Bevel cutting |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Working Area | 13000/18000/25000 x 3500 mm |
| Applicable Power | 12-60 kW |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Repeat Positioning | ±0.03 mm |
| Axis Velocity Setup | 40m/min 20m/min (bevel cut) |
| Max. Resultant Velocity | 100m/min |
| Axis Acceleration Setup | 0.5G |
| Max. Acceleration | 0.6G |
| Y Axis Travel | 13100mm/18100mm/25100mm |
| X Axis Travel (Crossbeam) | 3550mm |
| Z Axis Travel | 150mm / 300mm(bevel cut) |
| Allowable Material Weight | ≈630kg/m2 (80mm) |
| Machine Weight | 8500/11400/14300KG(without worktable) |
| Overall Dimension | (17100\24140\31350)*5760*2000mm |
| Power Supply | Three-phase 380V/50Hzor61Hz |
| Laser Source | MAX/HANS |
| Laser Head | BOCI |
| CNC Control System | BOCHU FSCUT6000 12000W FSCUT8000C≥20000W |
| Nesting Software | BOCHU(Optional) |
| Bevel Cutting | (Optional) |
| Power Train | gantry structure dual servo drive |
Songu Laser WIND35-A fiber laser cutting machine with 13000/18000/25000 x 3500 mm working area and 12-60 kW laser power compatibility.
Recommended next step: request a technical quotation from Maschinenbau Timișoara so the machine configuration can be matched to your material, thickness, working area and production workflow.
Songu Laser WIND35-A is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade