ZINSER 1825-S FIBER LASER CUTTING SYSTEM
Gantry fiber laser cutting system for thin to medium plate (0.1-25 mm typical), cutting speeds up to 18,000 mm/min.
Songu Laser HyTube9536-C fiber tube laser cutting machine for tube/profile processing, material length 4000mm-9500mm.
| Pa Product Type | Machine |
|---|---|
| Pa Sales Flow | Quote request |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Pa Operation Type | Fiber Laser |
| Pa Recommended Materials | Carbon Steel | Stainless | Aluminum |
| Pa Thickness Range Mm | 1-20 mm |
| Pa Work Area Mm | 4000mm-9500mm; max section 360 mm |
| Pa Automation Level | Automatic |
| Pa Budget Class | Premium |
| Pa Power Kw | 12 kW |
| Pa Max Section Mm | 360 mm |
| Pa Recommended Use Case | Tube cutting | Profile cutting | Angular cutting |
| Pa Brand | Songu Laser |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Working Area | 4000mm-9500mm; max section 360 mm |
| Applicable Power | 12 kW |
| Laser Source | MAX |
| Laser Head | BOCI |
| CNC Control System | FSCUT5000 BOCHU |
| Nesting Software | TubesT(system-provided) |
| Chuck Layout | horizontal, Two guide rails |
| Number Of Chucks | 3 |
| Material Length | 4000mm-9500mm |
| Max. Workpiece Weight | Manual:1000kg, Semi-automatic :800kg, Automatic :NA |
| Tail Material Length | 0mm(The third chuck clamping) 80mm(Avoid cutting) 630mm(two chucks clamping) 850mm(outward bevel cutting) |
Songu Laser HyTube9536-C fiber tube laser cutting machine for tube/profile processing, material length 4000mm-9500mm.
Recommended next step: request a technical quotation from Maschinenbau Timișoara so the machine configuration can be matched to your material, thickness, working area and production workflow.
Songu Laser HyTube9536-C is a strong fit for teams evaluating Machines options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Find your machine or blade
Find your machine or blade